Ahmet Ferit TEK

GÖREV DÖNEMI: 1912

Ahmet Ferit Tek, 1877 yilinda Bursa’da dogdu. Istanbullu bir aileye mensuptur. Babasi Maliye muhasebecilerinden Mustafa Resit Bey, büyük babasi, kadi Asim Efendidir.

Annesi Ibrahim Aganin kizi Hanife Leyla hanimdir.

Asker olmak isteyen Ahmet Ferit Tek, Kuleli Askeri Lisesine girdi. Daha sonra Harbiye’ye devam ederek tegmen rütbesi ile mezun oldu. Bilahare talebeler arasinda baslayan mesrutiyetçi cereyanlara karisti ve Trablusgarp’a sürüldü.

Trablus’tan, Yusuf Akçura ile birlikte bir kayiga binerek Tunus’a, oradan da Paris’e kaçti. Burada Siyasal Bilgiler Fakültesine girerek mezun oldu. “Surayi Ümmet” Gazetesinde yazilar yazdi. 1903-1908 tarihleri arasinda Kazan’a gitti. Daha sonra Misir’a yerlesti. Bu arada Kahire’de yayinlanan “Türk” Gazetesinde yazilar yazdi.

1908’de Istanbul’a geldi. Devlette görev aldi. Siyasal Bilgiler Fakültesinde tarih profesörlügü yapti.
Milli Mesrutiyet Firkasi adli milliyetçi bir parti kurdu. Partinin programinda su fikirler yer aliyordu. “Türkler yüzyillardir Imparatorlugun hudutlarinda çarpisti. Kendi illerini ihmal etmek zorunda kaldilar. Türk illerinin kalbi Anadolu bakimsizdir. Türklerin de kendi milli kaderlerini düsünmesi saati çalmistir”.

Sair Mehmet Emir Yurdakul, Ahmet Agaoglu, Yusuf Akçura ve birkaç arkadasi ile 25 Mart 1912’de Türk Ocagini kurdu. Kurucu baskan Mehmet Emin Yurdakul’dan sonra, idare kurulu toplantisinda Ahmet Ferit Tek, Türk Ocagi Baskanligina getirildi.

“Ifham” Gazetesini çikardi. Atesli yazilar yazdi. Istanbul milletvekili oldu. Maliye Bakanliginda bulundu. Lozan müzakerelerine istirak etti. Içisleri bakani oldu. 1925 yilindan sonra tamamen Disisleri hizmetine girdi. Ahmet Ferit Bey, 1925-1932 yillari arasinda Londra’da, 1932-1939 yillari arasinda Varsova’da, 1939-1943 yillari arasinda Tokyo’da büyükelçilik vazifesinde bulundu. Yas haddi gelince, bir yil uzatilarak, 1943 senesinde emekli oldu.

25 Kasim 1971’de öldü.

“Tekin” takma adiyla yazdigi “Turan” isimli bir de kitabi olan Ahmet Ferit Tek, dürüst, samimi, çaliskan bir sahsiyet idi. Genis kültürü vardi. Taninmis tarihçilerimizden Dr. Emel Esin babasidir.

Yazilarinda Türklük ve Islamiyet dayanismasina büyük önem vermistir. Milliyet fikri ve milliyetçilik ülküsünü gerçeklik suuru ile ayarlamaya, her türlü siyasi düsüncenin üstünde degismez prensip olarak ehemmiyet vermistir.

ESERLERI: “Tekin” takma adiyla yazdigi “Turan” isimli bir kitabi vardir.