Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf’tan Genel Merkezimize Ziyaret

Irak Türkmen Cephesi yöneticisi ve Erbil Milletvekili Aydın Maruf ve beraberindeki Türkmen heyeti Türk Ocakları Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Heyeti Genel Merkez’de Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Maruf ve beraberindeki heyet Genel Başkanımız ve yönetim kurulumuz ile Ortadoğu coğrafyasındaki meseleleri ve Türkmen varlığının geleceği üzerine görüş alışverişinde bulundular. 

Maruf Irak’taki Türkmenlerin son durumu hakkında bilgi verdi. Musul ve Telafer’in IŞİD’ten kurtarılması operasyonlarında 280 Türkmen’in şehit olduğunu vurgulayan Maruf, IŞİD’im bölgeyi işgalinde 400 bin Türkmen’in evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Türkmenlerin mazlum bir durumda olduğunu söyleyen Maruf, hiç bir uluslararası örgütün ve büyük devletin Türkmenlerin mağduriyetlerini dile getirmediğini söyledi. Maruf, Irak’ta mezhepçilik üzerinden projelerin yürütülmeye çalıştığını ifade ettikten sonra Türkmenlerin asla böyle projelerin aleti olmayacağını, Türkmenlerinin dilinin Türkçe, varlığının Türkmen olduğunu başka bir aidiyetle bölünemeyeceklerini ifade etti.Maruf bölge ve Türkmenler hakkında bilgi verdikten sonra Türk Ocakları yönetiminin fikir ve önerilerini dinledi.

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz de ziyaretlerinden dolayı Irak Türkmen Cephesi heyetine teşekkür etti ve Türkmen meselesine sahip çıkmaya devam edeceklerini vurguladı.

Ziyaret çeşitli konularda yapılan istişarelerle devam etti.