Prof. Dr. Ahmet Taşağıl’in Konuşmacı Olduğu “Türk Kültürünün Temelleri” Konulu Konferans Gerçekleşti.

Türk Ocakları Pendik Şubesi tarafından tertiplenen “Türk Kültürünün Temelleri” konulu panelde konuşan Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, “Türklerin, tarih sahnesinden silinmeden bugüne kadar varlığını koruyabilmesinin en önemli nedeni göç edebilme kabiliyetleridir.” dedi.

Ahmet Kara başkanlığındaki Türk Ocakları Pendik Şubesi, 22 Şubat Cuma akşamı, Pendik Mehmet Akif Ersoy Kültür ve Sanat Merkezi’nde, “Türk Kültürünün Temelleri” konulu bir panel düzenledi. Prof. Dr. Ahmet Taşağıl’ın konuşmacı olarak katıldığı panele, Eğitim Türk Sen 6 No’lu Şube Başkanı Sami Çelik başta olmak üzere, sivil toplum örgütlerinin değerli temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, çok sayıda eğitimci ve Türk Ocakları Pendik Şubesi mensupları katıldı.

Konuşmasına Türk tarihinin başlangıcı ve ilk Türk devleti kabul edilen Göktürk devleti hakkında verdiği bilgilerle başlayan panelin konuşmacı konuğu Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, “Kurumsal anlamda ilk Türk devleti Göktürk Devletidir ve bu devletin kültürü, gerek devlet sisteminde, gerekse günlük yaşamda Türk kültüründe çok önemli bir yere sahiptir. Türkler oba hayatında olduğu gibi hep bir arada olabilmeleri, gerektiğinde geri çekilebilme stratejilerini uygulayabildikleri ve en önemlisi de gerektiğinde her koşulda göç edebilme kabiliyetine sahip oldukları için tarih sahnesinden silinmeden bugünlere gelebilmişlerdir. Yerleşik düzene geçmiş olsalardı ne Moğol istilalarına karşı, ne de Cin zülmüne karşı hayatta kalabilirlerdi. Mevcudiyetlerini koruyamazlardı.” şeklinde konuştu.

Büyük bir ilgiyle takip edilen panelin sonunda şube başkanı Ahmet Kara tarafından konuşmacı konuk Ahmet Taşağıl’a katılım ve katkılarından dolayı bir teşekkür plaketi takdim edildi.