Prof. Dr. Necati AKDER

GÖREV DÖNEMI: 1960–1961

1901 yilinda Istanbul’da dogdu. Babasi Mustafa Lütfü, annesi Sazimet hanimdir. 1920’de Istanbul Ögretmen okulundan mezun oldu. Bir süre özel okullarda ögretmenlik yapti. Bebek Darüleytam(Yetimler mektebi)indaki ögretmenliginden sonra 1923 yilinda, Istanbul’da açilmis olan Orta Ögretmen Okuluna imtihanla girerek pedagoji ve felsefe tahsil etmis, daha sonra Istanbul Yüksek Ögretmen Okulunun felsefe bölümünden mezun olmustur.

Trabzon, Afyonkarahisar ve Erzurum Liselerinde felsefe ögretmenligi yapmis, 1939 yilinda Milli Egitim Bakanliginca Fransa’ya gönderilmis, Sorbon Üniversitesinde felsefe tahsili yapmistir. Fransa’dan döndükten sonra Ankara Üniversitesine intisap eden Necati Akder, 1942’de doçent, 1948 yilinda profesörlüge yükselmis, 1971’de de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Cografya Fakültesi felsefe ana bilim dali baskani iken emekli olmustur. 20 Mart 1986’da ölmüstür.

Bir süre Kayseri Yüksek Islam Enstitüsünde ahlak felsefesi dersleri de veren Prof. Dr Necati Akder, 1960-1961 yillari arasinda Türk Ocaklari Genel Baskanligina getirilmis, Türk Yurdu ve Türk Kültürü dergilerinde arastirma çerçevesinde uzun makaleleri yayinlanmistir.

Prof. Dr Necati Akder’in yayinlanmis eserleri sunlardir:

ESERLERI: Felsefeye Giris, Milli Hayat ve Milli Felsefe, Ordu ve Ideoloji, Hürriyet ve Formalizm, Ideal Buhrani ve Üniversite Anarsisi, Üniversite Drami ve Kültür Problemi, Dil ve Kültür Suuru, Bir Neslin Drami Üzerine Düsünceler.