Sadi SOMUNCUOĞLU

GÖREV DÖNEMI: 1994–1995

1940 yilinda Aksaray’da dogdu. ilk ve ortaokulu Aksaray’da, lise ve yüksek ögrenimini Ankara’da tamamladi. 1957-58 yillarindan itibaren Türk Ocaklari’nda bulundu ve milliyetçi düsünce yapisi bu yillarda basladi. Bir süre devlet memuriyetinde bulundu. 1965 yilinda “Bab-i Ali’de Sabah” gazetesini çikardi. Türkiye ve Ortadogu Amme Idaresi Enstitüsü’nde Organizasyon ve Metot ile Idarecilik kurs ve egitimi gördü.

1967’de aktif siyasete atildi. Bu dönemde Milliyetçi Hareket Partisi Genel Idare Kurulu tarafindan Gençlik Kollari Genel Baskanligi görevine getirildi. 1969 Adana Kongresi’nde GIK üyeligine seçildikten sonra, 12 Mart 1971 yilina kadar kisa bir dönem disinda, gençligin egitimi ve teskilatlanmasi islerini yürüttü.

1977 yili seçimlerinde Nigde Milletvekili olarak Parlamentoda yer aldi. Demirel Kabinesinde Devlet Bakani olara görev yapti. 1980 darbesiyle birlikte tutuklandi ve MHP davasinda idamla yargilanarak, beraat etti. Aktif siyasette bulundugu yillarda ve sonrasinda yeni yetisen genç neslin, inançli, milli degerlere bagli, Türk-Islam kültürü ile yogrulmus, insan halklarina ve demokrasiye saygili, vatanini ve milletini seven, dürüst ve sarsilmaz ahlak yapisina sahip kisiler olarak yetistirilmesi hizmetlerine araliksiz devam etti.  Devlet, Töre ve Bozkurt gibi dergilerin yayininda görev aldi. Pek çok yazi ve makalesi yayinlandi. Yurt içinde ve disinda birçok konferanslar verdi. Milletimizin ileri milletler seviyesine ulasabilmesi maksadiyla önümüzde duran ciddi meseleleri asabilmek için ne yapilmasi gerektigine dair tutarli fikirler üretti.

1985-1995 yillari arasinda siyasetten ayrildi. Türk Ocaklari Genel Merkez Heyet üyesi ve Genel Baskanligi görevlerinde bulundu.

1995 seçimlerinde Aksaray Milletvekili olarak ANAP listesinden Parlamentoya girdi. 1.5 sene sonra 1997 yilinda ANAP’tan ayrilarak, MHP’ye katildi. MHP Genel Baskan Yardimciligi görevini üstlendi. 1999 seçimlerinde MHP’den Aksaray Milletvekili seçildi. Kurulan 57. hükümette Devlet Bakani olarak görev yapti. Halen gazete yazarligina devam eden Somuncuoglu, ülke meselelerine gösterdigi milliyetçi hassasiyetle birçok esere imza atti. Evli, üç çocuk babasidir.