Türk Ocakları Marmara Bölge toplantısı Bursa’da Gerçekleştirildi.

Türk Ocakları Marmara bölge toplantısı, Türk Ocakları Bursa Şubesinin ev sahipliğinde Bursa’da gerçekleştirildi. 

Ördekli Kültür merkezinde gerçekleştirilen bölge toplantısına; Balıkesir, Beykoz, Bilecik, Çanakkale, Gebze, Kadıköy, Kocaeli, Pendik, Sakarya, Turhal, Ümraniye ve Yalova Türk Ocakları Derneklerinin şube başkanları ile Bursa Vali Yardımcısı İbrahim AVCI, Bursa Türk Ocağımızın Kurucu Başkanı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki PALALI, Türk Ocağı Başkanlarımızdan Prof. Dr. Ali BAHADIR, Bursa Türk Ocağı Hars Heyeti Başkanımız Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa CEMİLOĞLU, Prof. Dr. Nurettin ACIR (Bursa Teknik Üni. Rektör Yardımcısı), Bursa İş adamları; Ahmet YAŞAR, M. Fikri ÜNAL ve Muzaffer AKSU, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyeleri; Prof. Dr. Yusuf ALPER, Prof Dr. Mustafa SEVÜKTEKİN, Prof. Dr. Cengiz ELMACI, Prof. Dr. Bekir PARLAK, Prof. Dr. Ramazan DOGAN, Prof. Dr. Mehmet ZARİFOĞLU, Doç. Dr. Kelime ERDAL, Yrd. Doç. Minara Aliyeva ÇINAR’ misafir olarak katıldılar.

Toplantının açış konuşmasını yapan Türk Ocağı Derneği Bursa Şube Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı, bölge toplantısında faaliyetlerimizi değil, Sayın Genel başkanın konuşmalarını dinlemek için yapıldığını bildirdi.

Bütün mesele: Bütün dünyada olduğu gibi, Türkiye Cumhuriyeti coğrafyasında “Dilde, Fikirde ve İşte” birliği sağlamaktan ibarettir” diyen Prof. Kırlı, bunu sağlayabildiğinizde; dünyada var olduğunu düşündüğümüz 3 süper gücün dışında 4. Bir süper güç var ise bunun Türkiye’den başkası olmadığını söyledi.

Bu fikrini birçok televizyon programı ve birçok yerde dile getirdiğini bildiren Prof. Kırlı, “Dikkat çekti mi, çekmedi mi, bilmiyorum. Ama dünyada bu gün 3 tane süper güç olduğunu düşünürsek, dördüncü bir süper güç adayı var ise, bu Türkiye’den başka hiç kimse değildir. Biz 300 milyonluk Türk dünyasında dilde fikirde işte birliği sağlayabilelim o zaman, bize karşı duruyor veya duruyormuş gibi görünen dünya güçlerini ve diğer dünya güçlerinin ne yapacaklarını görürüz. Tanrı bizim yardımcımız olsun. Onların önünü keseriz inşallah” diye konuştu.

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz Konuşmadan önce Türk Ocakları Bursa Şube Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı’ya yaptığı faaliyetlerden ötürü teşekkür belgesi sundu.

Başkan Prof. Öz bu gün yapılan toplantıda Türkiye’nin genel meseleleri hakkında istişare yapacaklarını, şube başkanlarının faaliyetleri ile ilgili sunum yapmayacaklarını faaliyetlerini dosya ile verebileceklerini söyledi.

Şube başkanlarının “sıra dışı örnek faaliyetlerine” bir cümle ile işaret edebileceklerini belirten Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz, toplantının esas amacının Türkiye’nin temel meselelerini istişare etmek olduğu bildirdi.

Bölgemizin ve dünyanın yeniden şekillenmesi karşısındaki Türkiye’nin “ beka, eğitim, Din-toplum” meselelerinin genellikle çok önemli olduğuna dikkat Çek en Prof. Dr. Öz, maalesef son dönemde Türkiye’de yaşanan bir takım gelişmeler ve değerlerimiz konusunda bir aşınma bir tereddüt, gençlikte bir takım sıkıntılar yaşandığını bunların üzerinde durulması gerektiğini söyledi.

Türk ordusunun; hepinizin bildiği gibi “Balyoz ve Ergenekon” süreçlerinden başlayarak çok büyük bir operasyona tabu tutulduğunu, 15 Temmuz hayin girişiminden sonra da ordumuzun içine fitne sokularak ordumuzun güçsüzleştirildiğini ifade eden Prof. Öz; “Bakın şu anda eski pilotları önce gönüllü olarak orduya çağırdılar. Gelmeyenler içinde başka bir yöntem e başvurdular. Çünkü ordumuzun içine bir fitne sokuldu. Kurmay subaylarımızın bir kısmı gitti, Askeri okullar kapatıldı. Bu topraklarda ayakta duracaksanız, ordu çok önemlidir. Bu coğrafyada ordunuz güçlü olacak. Güçlü ordunuz olmazsa sizi bu coğrafyada yaşatmazlar. Ordunun güçlü olması için de ekonominizin güçlü olması lazım. Ekonomik bakımdan hepinizin bildiği gibi bir takım sıkıntılarla karşı karşıyayız, sıkıntılar yaşıyoruz. Dolayısıyla bu meseleler üzerinde durmamız lazım. Bölgemizin ve dünyanın yeniden şekillenmesi ve beka problemi, Eğitim, Enerji, Din ve toplum, Bilim ve teknoloji, Ekonomi ve ordu Türkiye’nin temel meseleleridir. Bunların üzerinde durmalıyız. Türkiye’nin bu sıkıntılı sürecinde Türk Ocaklarına önemli görevler düşüyor” diye konuştu.
Bölge toplantısına Şubemizi temsilen Şube başkanı Ahmet KARA, Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Coşkun,Ömür Demirci ve Zafer Avunduk katılmışlardır.